تبلیغات
والیبال و والیبالیستان - مصاحبه با میر سعید معروف و مادرش:ما خانوادگی والیبالیستیم.
والیبال و والیبالیستان

قهرمانان بی ادعا

مصاحبه با میر سعید معروف و مادرش:ما خانوادگی والیبالیستیم.

پنجشنبه 24 دی 1388

چطور شد ورزشکار شدی؛ آن هم از نوع والیبالیستش؟

من از بچگی ورزش میکردم. شهرمان هم در والیبال پیشرفت زیادی دارد. از طرفی هم دایی هایم، جهانگیر، نوبخت، خوشبخت و وحید سید عباسی همه والیبالیست بوده و هستند. حالا هم که مربی اند.

پس والیبال ورزش خانوادگی شماست؟

همین طور است؛ والیبال و البته پاسور بودن.

چرا؟

نمی دانم چه صیغه ای است.

تو چطور پاسور شدی. نگاه کردی به دایی هایت و گفتی می خواهم پاسور شوم؟

نه، اوایل که والیبال بازی می کردم، قدم کوتاه بود. به اجبار در پست پاسور می ایستادم تا اینکه کم کم پاسور شدم.

از همان اول والیبال را انتخاب کردی؟

من به خیلی از رشته های ورزشی سرک کشیدم. حتی عنوان هم دارم.نفر سوم دوی صحرانوردی استاد آذربایجان غربی هستم، قهرمانی بسکتبال، سوم مدارس در هندبال؛ اما آخرش اصالت خانوادگی ام را حفظ کردم (با خنده). البته با تشویق دایی هایم والیبالیست شدم.

انگار بیشتر از هر چیزی تشویق دایی هایتان موثر بوده؟

آنها همیشه در والیبال مرا حمایت کردند اما در مجموع زندگی شخصی ام رامدیون آنها هستم.

تنها بچه ورزشکار خانواده هستی؟

یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم که ازدواج کرده. البته او خیلی ورزش نکرد. تنها یک دوره نفر سوم پینگ پنگ شد. بعد هم ورزش را کنار گذاشت.

مادر و پدرت با ورزش والیبال مشکلی نداشتند؟

مادرم همیشه حامی من بوده و اجازه می داد همان طور که دلم می خواهد تصمیم بگیرم اما پدرم خیلی دلش می خواست من درس بخوانم، مخالف ورزش بود اما خب من از آنجا که بچه حرف گوش کنی نیستم والیبالیست شدم.

یعنی پدرت می گفت ورزش نکنی و درس بخوانی؟

بله، من دیپلم ریاضی بودم و همیشه جزو شاگرد اول های مدرسه. پدرم دوست داشت من دکترای رشته فیزیک هسته ای بگیرم اما نشد.

علاقه ات به والیبال آنقدر زیاد بود که از کلاس و مدرسه بزنی بروی تمرین؟

از مدرسه نمی زدم اما وقتی پیش دانشگاهی بودم والیبال را جدی تر پیگیری می کردم. به همین خاطر معمولا کلاس ها را تعطیل می کردم و می رفتم تمرین. همین مساله باعث شد درسم افت کند.

وقتی والیبال را شروع کردی فکر می کردی یک روز سعید معروف شوی؟

آینده را نمی شود پیش بینی کرد اما همیشه دوست دارم کارهایم را به بهترین نحو انجام دهم. پس یا کاری را شروع نمی کنم یا وقتی شروع کردم به بهترین شکل تمامش می کنم.البته الان در درس یه کم شل شده ام؛ به خاطر اینکه واحد های کمتری پاس می کنم. شاید اگر بیست واحد پاس می کردم موفق تر می شدم اما والیبال را که شروع کردم، هدفم بزرگ بود. دوست داشتم در بالاترین سطح والیبال بازی کنم. فکر می کنم عضو تیم ملی شدن هم بهترین سطح والیبال باشد.

دانشجوی چه رشته ای هستی؟

تربیت بدنی. رشته خوبی است اما در ایران به آن بها نمی دهند. فکر می کنند هر کس درس می خواند باید مهندسی دانشگاه صنعتی شریف بخواند.

در جام ملت ها آسیا فکر می کردی کاپ ارزشمندترین بازیکن به تو برسد؟

خوشبختانه حسنی که تیم ما داشت این بود که کسی به کاپ فکر نمی کرد. کار گروهی برایمان ارزش داشت. به خاطر همین کسی به فکر این کاپ یا آن کاپ نبود. چرا که هرچقدر به آن فکر کنی اثر منفی می گذارد، در تیمی که نتیجه می گیرد به طور حتم همه زحمت کشیده اند. این دوره من کاپ گرفتم، دوره قبل کس دیگری بود و در آینده هم کاپ به فرد دیگری می رسد.

وقتی تیم والیبال ایران بدون باخت به فینال جام ملت های رسید چه بازخوردی بین مسئولان برگزاری مسابقه ها و تیم های دیگر داشت؟

وقتی ایران بدون باخت به فینال رسید همه می گفتند ایران مدعی قهرمانی است. البته به زبان آورده بودند  اما ته دلشان راضی نبودند؛ به ویژه چینی ها که یک ماه پیش ما را سه بر یک برده بودند. آنها خودشان را فینالیست جام ملت ها می دیدند. بعد از بازی با چین که برنده شدیم، همه نگاه ها با والیبال ایران مثبت شد. آنهایی هم که نگاه مثبت داشتند مثبت تر شدند.

یعنی قبل از این آسیایی ها به والیبال ایران مثبت نگاه نمی کردند؟

نگاه ها در اولین دوره جام ملت های آسیا که با گاییچ حاضر شدیم عوض شد. با اینکه تیم ایران پنجم شد اما همان جا مربیان کره و چین اعلام کردند ایران زنگ خطر را برای شرق آسیا به صدا در آورده که این قضیه در فیلیپین ثابت شد.

این مساله خیلی زود به آنها ثابت شد؛ وقتی ایران در AVC کاپ قهرمان شد. اما والیبال حالا حالاها جای پیشرفت دارد.

در نایب قهرمانی ایران در آسیا گاییچ هم نقش داشت؟

فکر می کنم او پایه گذار این موفقیت بود. همه آنهایی که در این مدت بازی کردند مدیون او هستند.البته آقای معدنی راه گاییچ را نزدیک تر کرد. او برای شروع کار گفته بود چهار سال دیگر ایران جزء تیم های برتر آسیا قرار می گیرم اما معدنی چهار سال را به دو سال رساند. تیم ما سه بار با کره بازی کرد و برد و دو بار آن، آقای معدنی سرمربی تیم بود. البته خودش هم اعتراف می کند که گاییچ نقش بزرگی در موفقیت تیم داشته؛ حتی در شکل گیری شخصیت بچه ها.

آقای معدنی - سرمربی تیم - با بازیکنانش اختلاف سنی زیادی ندارد. آیا این مساله مشکل ساز نمی شود؟

خوشبختانه در این دوسال ارتباط دوستانه ای با بازیکنان برقرار کرده؛ ارتباط دوستانه با حفظ حد و حدود. بیرون از زمین همه با هم رفیقند اما در زمین، معدنی سرمربی است و بچه ها بازیکن. شخصیت آرام معدنی به تیم کمک می کند.

دایی کوچک شما بازیکن فولاد ارومیه است، وقتی رودر روی هم قرار می گیرید برای هم کری می خوانید؟

در لیگ سال قبل وقتی سایپا با فولاد ارومیه بازی داشت مادرم هم به ارومیه آمده بود. او و مادربزرگم کنار هم بازی را تماشا می کردند، مادرم طرفدار سایپا بود و مادربزرگم طرفدار دایی ام در تیم فولاد؛ شرایط بامزه ای بود هرچند برد و باخت مهم نیست اما برای من بازی کردن مقابل دایی هایم سخت است.

در این مواقع طرفداری هرکس از تیم خود کدورت به وجود نمی آورد؟

نه، وقتی ما می بریم یا آنها کسی ناراحت نمی شود. هر دو تیم برای برد بازی می کنند، این مساله برای ما که در زمین هستیم خود به خود حل می شود. برد و باخت آنقدر ارزش ندارد که خانواده ات را ناراحت کنی.

مادرت بعد از بازی ها درباره بد یا خوب بازی کردن با تو صحبت می کند؟

نه خیلی، معمولا وقتی در بازی سرویس خراب می کنم کمی سرزنشم می کند.

کلا قبل یا بعد از بازی با مادرت صحبت می کنی؟

همیشه با مادرم تلفنی صحبت می کنم. صدای او به من انرژی خاصی می دهد، برای همین هرطور شده چند ثانیه ای با او حرف می زنم تا از لحاظ روحی شارژ شوم.

از اینکه والیبالیست شده ای پشیمان نیستی؟

نه، فکر می کنم والیبال مناسب ترین ورزشی است که انتخاب کرده ام.

امسال فقط اردو، تمرین و مسابقه داشته ای. خشته نشدی؟!

باور کنید اصلا خستگی در تنم نیست. همین که خوب تمام شد و آخرش به نایب قهرمانی در آسیا ختم شد، همه خستگی را از تنمان بیرون کرد.

سعید معروف والیبالیست شناخته شده ای است؟

در ارومیه بله، ولی در تهران مرا خیلی نمی شناسند. البته بعضی جاها تا حدودی مرا می شناسند اما شهرت ما مثل فوتبالیست ها نیست. من دنبال این نیستم که ورزشکار معروفی بشوم، برای من موفقیت در کار و کسب و افتخار برای کشورم مهم است؛ البته من خودم سعید معروف هستم، بس است دیگر.

درس هم می خوانی؟

بله.


اسمر سید عباسی، مادر سعید:

من ده برابر سعید استرس دارم


اسمر سید عباسی با کوچ پسرش به تهران با او راهی پایتخت شد تا سعید در این شهر بزرگ تنها نباشد، او هم مثل همه مادران حامی پسرش است. برای همین است که می گوید: " همیشه ده برابر سعید استرس دارم ".

در نبود پسرتان خیلی تنها هستید. این مساله اذیتتان نمی کند؟

با موفقیت های سعید خستگی هایم را فراموش می کنم، البته استرس دارم ولی یک جوری با آن کنار می آیم. وقتی سعید مسابقه دارد دعا تنها کاری است که از دستم بر می آید.

بعد از مسابقه از بازی او هم ایراد می گیرید؟

کم پیش می آید. وقتی می بازد چیزی به او نمی گویم؛ ناراحت است من هم می گذارم تنها باشد و بعد با او صحبت می کنم.

از سعید راضی هستید؟

خیلی، نه اینکه فقط ورزشکار موفقی باشد، او پسر خیلی خوب و بااخلاقی است.

خانم سید عباسی، چه آرزویی برای پسرتان دارید؟

آرزوی هر مادری برای پسرش علقبت به خیری و سلامتی است. من دوست دارم سعیدم به همه آرزوهای ورزشی اش برسد. حالا که بهترین بازیکن آسیا شده، امیدوارم یک روزبهترین والیبالیست جهان هم بشود.


منبع: مجله خانواده و وبلاگ www.s87.blogfa.com 


darya & atra
یکشنبه 2 آذر 1393 12:53 ق.ظ
Saqar baba rast mige biya inja dg b harfe kas30 tavajoh nakon baba midonam sakhte vali bezar harchi mikhan began b ghole agha ashkan to ghaziaro be ... bego dg hichi barat mohem nabashe khodaei onjori etemadam jalb mikoni vali jane ma biya
darya & atra
یکشنبه 2 آذر 1393 12:53 ق.ظ
Saqar baba rast mige biya inja dg b harfe kas30 tavajoh nakon baba midonam sakhte vali bezar harchi mikhan began b ghole agha ashkan to ghaziaro be ... bego dg hichi barat mohem nabashe khodaei onjori etemadam jalb mikoni vali jane ma biya
saghar
جمعه 30 آبان 1393 04:30 ب.ظ
Chera?
یه کسی
جمعه 30 آبان 1393 02:44 ب.ظ
میشه بازم اینجاها باشی
saghar
پنجشنبه 22 آبان 1393 06:38 ب.ظ
Befarmaeed
یه کسی
دوشنبه 19 آبان 1393 03:52 ب.ظ
ساغر تروخدا برگرد....
کارت دارم
fatima
شنبه 3 آبان 1393 06:30 ب.ظ
Faghat dost daram y bar bebinamet hamin . Bazam migam doset daram,
ثمین
دوشنبه 28 مهر 1393 04:40 ب.ظ
شایان برو کشگتو بساب
parisa
یکشنبه 27 مهر 1393 09:20 ب.ظ
ماذا فازا؟ سمیرا کیه؟
یه اشنا
شنبه 26 مهر 1393 09:37 ب.ظ
سمیرا شریعتی کیه اینجا؟؟؟؟؟کدوم از خدا بی خبری خودشو جای اینو اون جا میزنه خدا ازش نگذره ایشالا روز خوش نبینه ک اعتماد همرو گرفته پرو از خود راضی با این کارا ب کجا پیرسی اخه !!!!؟؟؟؟بشین یکم فکر کن بابا تو انقدر بیکاری خدا شفات بده ببین ی کاری نکن پیدات کنم خططو پخش کنما اراده کنم خططو پیدا میکنم فقط دیگه ب اون خط اس نده افتاد؟؟؟!!!! وگرنه بدبختی ب ولایه علی راست میگم بیچارت میکنم اگه ی بار دیگه ب اون خط زنگ بزنی یا اس بدی
شایان
جمعه 25 مهر 1393 11:27 ب.ظ
ثمین خانم چ عصبانی داغ کردید یهو

ولی خداوکیلی بد با ساغر حرف زدید ما ساغرو میشناسیم خداوکیلی از اون دخترا نیست نمیدونم شما ها چرا باهاش اینجوری حرف زدید ولی دختره راستو حسینییه
ashkan
جمعه 25 مهر 1393 10:40 ب.ظ
ساغر جان خیلی خوشحالم ک از این سایت اومدی بیرون من میدونستم اینجا با یکی دعوات میشه همون بهتر اینجا اصلا ب شخصیت تو نمیخوره
من تا 12 منتظرم اگه لطف کنی ب اندازه 5 مین تشریف بیاری تو اینستا من در مورد موضوع بچه های سایت بیشتر اشنات میکنم چون میدونم تازه اومدی تو این سایتا
در مورد این موضوع و این سایت اگه با....در میون بذاری بیشتر اعتماد جلب میکنی
parisa
جمعه 25 مهر 1393 07:04 ب.ظ
نازنین تو اینستا منم ثمین .من بودم که املیا اسدیو به غلط کردم انداختم طوری که مجبور شد عکسای مربوط به سعیدو بپاکه .توام بهتره مودب باشی .من موندم چرا همش حرف عوض میکنی ؟ ساغر جون بازم بیا.شاید منم تو آبان بیام تهران ، اگه بهم مرخصی بدن .
saghar
جمعه 25 مهر 1393 06:23 ب.ظ
Hehehehehehehe


Vali ishala ag shoma vaghean doste saeed bashi b zodi ba ham ro dar ro mishim
Parisa jan khodafez
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 06:14 ب.ظ
خوب خداروشکر
saghar
جمعه 25 مهر 1393 05:35 ب.ظ
Na samin harfat ro man tasir gozasht jedi migam

Na khialet rahat man dg inja nemiam
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 04:03 ب.ظ
تو نازنینی؟
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 04:02 ب.ظ
خفشو من 7 سال از سعید بزرگترم
د
همین دیگه میگم منو نمیشناسی میگی نه
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 04:01 ب.ظ
اهای کسایی که میاین اینجا تو نظراتش نیاین خیلی .....من امتحان کردم
با روحبتون بازی میشه
همین
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 03:58 ب.ظ
ببین گفتی دوست دوست دخترشم نه خیر
منظورم شما بودی
چون گفتی جواب منم نمیده
ببین من رو لازم نیس شما ها بشناسین
فقط همین کوچولو کافیتونه
از سعید برو بپرس بگو هیچی وللش
در ضمن اون ثمین نمیشناسه
ببین من هیچ کاری با شماها ندارم
ولی میدونم که ساغر همش دوروووغا
همچیش
کامنتای گذشتت میگفتی من میخوام برم بچه های مردم رو مینداختی با التماس کردن اما الان؟
خیلی بیشور این کصافطااااااااااااا
واقعا
میخوای دخترای مردم رو خر کنی
بر گمشو اشغال
حیف ادم که اسمش رو تو هستش
ببین روت بالا بیاد چیمیشه هان؟
در دهنت خودتو ببند داهاتی
اره من اصلا هیچکاره سعید اما شماها خیلی خرین
سعید خوشش نمیاد .......من اینجا باشم
ببینین هیچکودومتون رو نمیشناسه
خیلی بیشورین
من فوحش هارو با ساغر بودم نه با پریسا خانووم
عوضی ساغر
کم بود محبت داری
برو یه جا دیگه دکه باز کن گول بزن
گوه
خداشاهد من چقدر از دست........ناراحتم
چون ...........
پریسا من نمیدونم کی هستی جی هستی ادمی یا مثه ساغر...
اما میگم خودتو اینجا قاتی نکن
از نظر شماها سعید تو رو بشناسه
اگه بشناسه هم خوشش نمیاد کسی از .....اینجا باشه
منم زندگی دارم
خوشم نماد با شماها ......
فامیل دروغین
saghar
جمعه 25 مهر 1393 01:44 ب.ظ
Parisa manam ghati konam ghati mikonam b kasi rabti nadare fozol khanom to ham hichi nago behesh bezar harki har ghalati mikhad bokone basat mohem nabashe ina pore kambooodan baba bezar deleshon khosh bashe man dg kheili ghati kardam b khoda param be yeki begire badbakhtesh mikonam bikhial velesh kon
saghar
جمعه 25 مهر 1393 01:39 ب.ظ
Samin khanom beband dg dost daram inja basham b hich kasam rabti nadare fahmidi to ham har khari mikhay bash dg asln baram mohem nist to ag doste saeedi inja chikar mikoni baba kambod fahmidim saeed hamecgio behet mige vali dg kheili dari bolbol zaboni mikoni ro maghze hame hasti mano parisa harkari dost dashte bashim mikonim b to ham hich rabti nadare taze varede badbakht parisa havabesho nade baba velesh kon bi shakhsiato
saghar
جمعه 25 مهر 1393 01:22 ب.ظ
Samin khanom beband dg dost daram inja basham b hich kasam rabti nadare fahmidi to ham har khari mikhay bash dg asln baram mohem nist to ag doste saeedi inja chikar mikoni baba kambod fahmidim saeed hamecgio behet mige vali dg kheili dari bolbol zaboni mikoni ro maghze hame hasti mano parisa harkari dost dashte bashim mikonim b to ham hich rabti nadare taze varede badbakht parisa havabesho nade baba velesh kon bi shakhsiato
parisa
جمعه 25 مهر 1393 01:17 ب.ظ
غریبه ای چون اگه آشنا بودیو اسم منو میاوردی الان سعید یه عکس و العمل نشون میداد .چون ساغرم یه بار اسممو برده اما اون دفعه سعید سکوت کرد .حالا اگه بار دومم اسم منو از زبون کسی میشنید حتما جلوم گارد میگرفت و دعوام میکرد.اما حرفی بهم نزد و حتی اس دادم خیلی عادی جوابمو داد .عزیزم من مثه ساغر نیستم .اون روم بالا بیاد امثال تورو میشورم میذارم تو آفتاب .برو به درس و مشقت برس بچه جون
parisa
جمعه 25 مهر 1393 01:12 ب.ظ
تو الان گفتی سعید منو نمیشناسه حالا داری میگی من دوست دختر دوستشم ؟ چند چندی با خودت ثمین جان ؟ بالاخره من و ساغر دروغ میگیم یا راست؟ سعید حتی به داییشم که مثه برادرشه حرف دلشو نمیزنه تو میخوای مادرش باش اما سعید آدمی نیست که به مادرشم درباره این مسائل پیش و پا افتاده حرف بزنه .خیلی درگیر سعید معروفی .زیاد درگیر نباش چون رقیب قدر زیاد داری .دارم میبینم که میگم عزیزم ،سعید دوست دختر نداره اما بالاخره یه پسره و یجا دلش میلرزه
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 10:03 ق.ظ
هفت جدو ابادت بد بختن
فعلا که تو بد بختی چون کم بود محبت دارییییییییییییییییییییییییییی
میای اینجا به نام.....الله اکبر
خجااالتم نمیکشی
بیچاره میر سعید که گرفتار .....چه خرااایی شده
الکی الکی برا خودتم قصه میسازی
هی
چه دیوووونه هاایی
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 10:01 ق.ظ
چه قدر ............
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 09:59 ق.ظ
ببین تز کجا میدونی من غریبه م هان؟؟؟؟؟؟؟؟
معلومه چون شما اصلا به سعید ربطی نداری که بخواد ج بده بهت
ثمین
جمعه 25 مهر 1393 09:56 ق.ظ
پریسا خانوم سعید اگه به کسی اعتماد داشته باشه همچی رو میگه
نه دوس دختر نه
اون اصلا دوس دختر نداره
اما اگه فامیل چند سالشون که شونصد بار با خانوادش در ارتباط باشی رو میگه و به کسی دوس داشته بهش بگه
به دوست دختره دوستشم معلووووومه نمیگه
من سعیدو نمیشناسم؟؟؟؟ههههه زهی خیال باطل
التماس نکردم برا ارتباط باساغر میخواستم باهاش در ارتباط باشم چون میخواستم اینجا ابروووش رو نبرم
اما خیلی زیاده روی میکنه
اخه میگی مونا منو اورده . اینجا هم مسخره شده . پس چراااا نمیری از این جا هان؟ این همه گفتی میرم میرم
الانکه......
saghar
پنجشنبه 24 مهر 1393 11:37 ب.ظ
Parisa joon babat hamin s dadan bayad begam k are vaghean......


Parisa kheili azizi b khoda harfe dele maro zadi
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  نحوه ی عمل کرد ایران در مسابقات جهانی چگونه بود؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها